Artykuły, porady, opinie

Na tej stronie możemy poczytać o fotografii i fotografowaniu. Poznać tajniki wykonywania dobrych zdjęć. Uzyskać kilka porad. Poznać opinie o sprzęcie fotograficznym. Zobaczyć nowości z rynku fotograficznego.




Drukowanie fotografii

Jak uniknąć ciemnych odbitek podczas drukowania fotografii.

Autorem artykułu jest Piotr Małetko

Na pewno część z Was próbowała drukować wykonane przez siebie fotografie cyfrowe na domowych drukarkach atramentowych, wykorzystując do tego celu papier fotograficzny. I powszechnym problemem, był lub też jest do tej pory, temat zbyt ciemnych odbitek. Mamy fotografię cyfrową, która idealnie nam się prezentuje w Naszym domowym komputerowym fotohobby, a tu nagle po wydruku kolory niby się zgadzają ale całość jest za ciemna. Czasami nawet zbyt ciemna.

[Rozmiar: 12870 bajtów] [Rozmiar: 12870 bajtów]

Powyżej przykład krajobrazu, Bieszczad, pokazujący różnice w fotografii przed i po wydruku.

Jakie są powody takiego stanu rzeczy. Tych powodów może być kilka. My zajmiemy się dwoma powodami które najczęściej występują i ich korekta nie powinna nastręczać dużych trudności.

Najczęstszym powodem jest po prostu ustawienie zbyt dużej jasności danego monitora. Zapewne każdy z Was zauważył, że to samo zdjęcie zupełnie inaczej wygląda na komputerze w domu, inaczej na komputerze u koleżanki lub kolegi, a jeszcze inaczej w szkole bądź w pracy. Monitory komputerowe są ustawiane fabrycznie na dużą jasność i w takim przypadku jak ten, wymagają korekty.

Oto podstawowe czynności do wykonania :

1. Sprawdź jasność monitora. Jeżeli jest to więcej niż 90 kandeli, to trzeba we właściwościach obniżyć jego jasność i kłopot powinien zniknąć. Oczywiście po tej operacji należy sprawdzić fotografię przygotowaną do wydruku, jak się zachowuje po korekcie ustawień monitora.

2. Profile papierów fotograficznych. Sprawdź czy profil papieru fotograficznego pasuje do drukarki. Jeżeli używamy papieru innego producenta niż producent drukarki, no to w tym wypadku może być już rozbieżność. Z reguły, szukając oszczędności, kupujemy papier który jest tańszy od oryginalnego, narażając się na wydruk o dużo niższej jakości. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak eksperymentowanie z jasnością i kontrastem fotografii i pasowanie zdjęcia do papieru, który akurat zamierzamy wykorzystać co może skutkować zepsuciem kilku arkuszy podczas eksperymentowania.

Powyższe przykłady to najczęstsze powody złego, zaciemnionego wydruku naszych fotografii. Ich korekta powinna być panaceum na nasze kłopoty związane z drukowaniem.

Artykuł pochodzi ze strony www.fotohobby.com.pl

Powyższy artykuł jest do przedruku.
Można wstawiać go na własną stronę www lub bloga, pod warunkiem nie modyfikowania jego kodu źródłowego.



Aparat cyfrowy

Aparat cyfrowy oraz jego charakterystyka

Autorem artykułu jest Krystian Wójcik


W chwili obecnej sprzęt pozwalający nam utrwalać ważne momenty w naszym życiu stał się bardzo powszechny. Mowa tutaj oczywiście o aparatach fotograficznych, które możemy spotkać w telefonach komórkowych, nawigacjach satelitarnych oraz oczywiście w dedykowanych do tego celu urządzeniach.

Jak jednak scharakteryzować tego typu sprzęt? Czy istnieją parametry, które pozwalałby w pełni opisać takie urządzeni? Oczywiście, że istnieją. Z parametrami tymi możesz zapoznać się w poradniku poniżej.

Matryca (przetwornik)

Wartość jaką przyjmuje rozdzielczość matrycy, może dużo nam powiedzieć o możliwościach naszego sprzętu. Rozdzielczość to po prostu ilość maleńkich punktów, z jakich składa się zdjęcie wykonane aparatem. Przykładowa rozdzielczość zdjęcia, to 1024 x 768. Wartość taka oznacza, że nasz obraz składa się z 1024 kolumn (pion) oraz 768 wierszy (poziom). Mnożąc ilość kolumn przez ilość wierszy otrzymujemy ilość punktów jakie tworzą zdjęcie, co w naszym przypadku wynosi 1024 x 768 = 786 432 punktów. Skąd jednak biorą się te słynne megapiksele? Mega, to przedrostek zwiększający wartość bazową o milion razy. W takim razie określenie 1 megapiksel oznacza 1 000 000 punktów. W omawianym przykładzie 786 432 punkty to około 0,786 megapikseli.

Zoom optyczny czy cyfrowy

Czy należy w ogóle przywiązywać wagę do tzw. zoomu? To zależy do którego z nich. Zoom optyczny to ten, na który należy zwracać szczególną uwagę. Informuje on nas o krotności zmiany ogniskowej. Pisząc bardziej zrozumiałym językiem oraz lekko naciągając fakty możemy stwierdzić, że zoom optyczny informuje nas o wielkości zbliżenia jakie oferuje nasz aparat cyfrowy, a konkretniej jego obiektyw. Ten rodzaj zoomu nie powoduje pogorszenia jakości zdjęcia.

Co do zoomu cyfrowego, to również przybliża obraz, ale tylko pozornie. Cały trick polega na tym, że obraz nie jest przybliżany przez zmianę długości ogniskowej obiektywu, a przez programowe rozciąganie wycinka obrazu z matrycy. Cierpi na tym jakość uzyskanego zdjęcia, gdyż obraz składa się z mniejszej ilości punktów, a tym samym posiada mniej szczegółów.

Pojemność pamięci

Jak każde urządzenie magazynujące informacje, również i aparat cyfrowy musi posiadać specjalnie wyodrębniony obszar, w którym będzie przechowywał zgromadzone dane (tutaj zdjęcia). W tym kontekście możemy mówić o pamięci wewnętrznej, która jest na stałe wbudowana w urządzenie i której nie można rozbudować oraz o pamięci zewnętrznej, która istnieje w postaci tzw. kart pamięci, np. SD. Ten rodzaj pamięci możemy oczywiście powiększać wymieniając kartę na inną o większej pojemności. Musimy jednak wiedzieć, że wszystko ma swoje granice, które są zwykle określone przez producenta. Jeżeli ten w instrukcji pisze, że nasz sprzęt obsługuje karty o pojemności do 8GB, to rzecz jasna nie zainstalujemy tam 16GB.

Funkcje dodatkowe

Obecny poziom rozwoju miniaturyzacji sprawia, że urządzenia cyfrowe wielkości aparatu mogą pomieścić wiele dodatkowych modułów, które rozszerzą zakres funkcji urządzenia o inne, które pierwotnie nie były z nim powiązane. Wiedzieli o tym również producenci „cyfrówek” i zaczęli montować w nich np. moduły GPS. Obecnie większość aparatów pozwala na przypisanie do zdjęcia współrzędnych geograficznych, gdzie zostało zrobione zdjęcie. Jednak to oczywiście nie wszystko. Zdecydowana większość dostępnych na rynku aparatów cyfrowych posiada wbudowane kamery wideo. Jeszcze nie tak dawno kamery tego typu jakością przypominały te montowane w średniej klasy telefonach komórkowych. Obecnie filmy w jakości HD nakręcane zwykłym kompaktem wcale nie należą do rzadkości.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl



Zdjęcia portretowe

Zdjęcia portretowe – rady, jak zrobić ciekawe zdjęcia portretowe

Autorem artykułu jest baranek123


Robienie zdjęć nie jest trudne, natomiast zrobienie zdjęcia, które zapadnie w pamięć i wywoła zainteresowanie oglądających, jest już pewnym wyzwaniem. Oto kilka rad, jak zrobić ciekawe zdjęcia portretowe.

Fotografia portretowa to nie takie trudne, oto kilka rad. Po pierwsze wybierz najlepszy punkt widzenia. W czasie robienia zdjęć portretowych najważniejsze jest, jak ustawiamy aparat względem osoby fotografowanej. Generalna zasada brzmi: trzymać aparat na wysokości wzroku. Najważniejsze jest to w przypadku fotografowania dzieci i zwierząt, fotografując natomiast osobę od góry, sprawimy wrażenie niewinności i delikatności, a od dołu wrażenie siły.

Do zrobienia dobrego zdjęcia portretowego nie potrzebujemy bardzo drogiego obiektywu, pamiętać jednak trzeba o tym, by unikać zniekształceń w postaci zbyt dużego nosa, uszu czy ust. Wywołuje to komiczne wrażenie, na którym nam raczej nie zależy.
Do portretów używamy najczęściej obiektywów o dłuższej ogniskowej (80mm i więcej) w celu osiągnięcia ciasnego kadru, pokazującego głowę i ramiona, bez tła, co umożliwia skupienie się na twarzy fotografowanej osoby. Z kolei ogniskowa 50 mm w zdjęciach. Natomiast krótka ogniskowa 35 mm ma pokazywać nie tylko fotografowaną osobę, ale także jego otoczenie.

Techniką pozwalającą na skoncentrowanie wzroku odbiorcy na wybranym przez nas obiekcie jest zastosowanie głębi ostrości, widz skupia wzrok w najważniejszym miejscu zdjęcia, czyli na twarzy portretowanej osoby lub na innym elemencie, który jest najważniejszy na zdjęciu. Tym samym pozbywamy się zbyt natarczywego tła, które przeszkadza w odbiorze zdjęcia. Najlepiej do tego nadają się obiektywy stałoogniskowe, które w piękny sposób rozmywają tło i eksponują to, na czym nam najbardziej zależy.

Inna ciekawą techniką podnoszącą atrakcyjność zdjęć portetowych jest umieszczenie głowy lub całej sylwetki modela w naturalnym obramowaniu. Niekoniecznie muszą to być drzwi, okno, brama, szpaler drzew czy rama, ważne, by zamykało fotografowaną postać z obrębie obiektu

To tylko kilka rad, jak robić zdjęcia prtetowe, najważniejsze jest jednak praktyka, kąt... więc do robienia zdjęć :)

---

sandra i kuba robią zdjęcia

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl